Žloutenka

Infekční žloutenka patří mezi infekční onemocnění způsobené viry, které napadají jaterní tkáň a způsobují zánět jater. Nakazit se můžete jak v podmínkách ČR, tak v rozvojových i rozvinutých zemích světa. Očkování je jednoduchý a účinný způsob ochrany proti nejrozšířenějším typům žloutenky A a B. Žloutenka A a B se může týkat každého, protože nakazit se je snadné a následky mohou být závažné.

Infekce ŽLOUTENKY TYPU A se nepozorovaně přenáší např. špinavýma rukama od osoby k osobě nebo nepřímými způsoby – potravinami nebo předměty, kterých se někdo před vámi dotkl. Žloutenka typu A se nedá přímo léčit žádnými léky, je při ní povinná hospitalizace a nutná dlouhodobá jaterní dieta.

ŽLOUTENKA TYPU B  je závažná infekce jater způsobená virem hepatitidy typu B. Ve světě žije více než 250 milionů lidí s chronickou infekcí žloutenky typu B. Žloutenkou typu B se můžete nakazit i na první pohled neškodným společným použitím hygienických potřeb (ručník, holicí strojek, zubní kartáček), poraněním při sportu, při tetování, nebo i při ošetření v nemocnici. Žloutenka typu B je až 100x nakažlivější než HIV. Onemocnění žloutenkou typu B může přejít do chronického stadia, které může vyústit ve vážné zdravotní problémy v podobě “ztvrdnutí” jater (cirhózy) či dokonce rakoviny jater (karcinomu).

Očkování proti žloutence typu A nepatří v ČR mezi povinná očkování. Proti žloutence typu A se lze nechat očkovat například vakcínou Havrix, proti žloutence typu B vakcínou Engerix-B. Očkování proti žloutence typu B u dětí je součástí hexavakcíny. Proti oběma typům žloutenek je v ČR dostupná kombinovaná vakcína pro dospělé Twinrix Adult.

 

Očkování proti žloutence typu A a B by mělo patřit do základní výbavy každého cestovatele.

 

Vakcíny Havrix 720 Junior Monodose a Havrix 1440 jsou registrované léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Očkování provádí lékař, vakcíny se aplikují do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

Vakcíny Engerix-B 10µg a Engerix-B 20µg jsou registrované léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Očkování provádí lékař, vakcíny se aplikují do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na  cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

Vakcína Twinrix Adult je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

Podívejte se také na:

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za vaši zpětnou vazbu - pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu cz.info@gsk.com.