Invazivní meningokoková onemocnění

Ačkoliv není meningokokové onemocnění příliš časté, je velmi závažné, jelikož jeho vývoj je rychlý a může způsobit závažné komplikace až úmrtí. Počáteční stadia si lze snadno splést s běžným nachlazením a v rozvinuté fázi již pacienti často špatně reagují na léčbu.

Ačkoliv se může meningokokové onemocnění vyskytnout v kterémkoliv věku, jsou onemocněním více ohroženy děti do 4 let a dospívající ve věku od 15 do 19 let. Onemocnění se šíří podobně jako rýma nebo chřipka, tj. kapénkami vzduchem a blízkým kontaktem se sekrety nakažené osoby.

Invazivní meningokokové onemocnění nejčastěji probíhá jako zánět mozkových blan a otrava krve. Méně často meningokoky způsobují zápal plic, artritidu a zánět spojivek nebo další onemocnění.

K příznakům může patřit horečka, bolest hlavy, nemožnost předklonit hlavu, nevolnost, zvracení, citlivost na světlo, zmatenost, podrážděnost, ospalost a vznik tzv. petechií, červenofialových skvrn na kůži a sliznicích.

V současné době jsou v rámci očkování proti meningokokům v ČR dostupné například vakcíny:

  • konjugovaná vakcína Menveo představuje ochranu proti invazivnímu meningokokovému onemocnění skupin A, C, W-135 a Y,
  • vakcína Bexsero je indikovaná pro imunizaci vůči meningokokovým onemocněním skupiny B, a to již od 2 měsíců věku. Tato skupina meningokoků v ČR způsobuje v současnosti přibližně polovinu všech meningokokových onemocnění.

 

Vakcína Bexsero je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných. 

Vakcína Menveo je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Očkování provádí lékař injekcí do svalu (obvykle do horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných. 

Podívejte se také na:

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za vaši zpětnou vazbu - pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu cz.info@gsk.com.