ONEMOCNĚNÍ

Invazivní meningokoková onemocnění

Ačkoliv není meningokokové onemocnění příliš časté, je velmi závažné, jelikož jeho vývoj je rychlý a může způsobit závažné komplikace až úmrtí. Počáteční stadia si lze snadno splést s běžným nachlazením a v rozvinuté fázi již pacienti často špatně reagují na léčbu.

Ačkoliv se může meningokokové onemocnění vyskytnout v kterémkoliv věku, jsou onemocněním více ohroženy děti do 4 let a dospívající ve věku od 15 do 19 let. Onemocnění se šíří podobně jako rýma nebo chřipka, tj. kapénkami vzduchem a blízkým kontaktem se sekrety nakažené osoby.

K příznakům může patřit horečka, bolest hlavy, nemožnost předklonit hlavu, nevolnost, zvracení, citlivost na světlo, zmatenost, podrážděnost, ospalost a vznik tzv. petechií, červenofialových skvrn na kůži a sliznicích.


V současné době jsou v rámci očkování proti meningokokům v ČR dostupné například vakcíny:

  • vakcína Bexsero je indikovaná pro imunizaci vůči meningokokovým onemocněním skupiny B , a to již od 2 měsíců věku. Tato skupina meningokoků v ČR způsobuje v současnosti přibližně polovinu všech meningokokových onemocnění.
  • konjugovaná vakcína Menveo představuje ochranu proti invazivnímu meningokokovému onemocnění skupin A , C, W-135 a Y 

Invazivní meningokokové onemocnění nejčastěji probíhá jako zánět mozkových blan a otrava krve. Méně často meningokoky způsobují zápal plic, artritidu a zánět spojivek nebo další onemocnění.

Plně hrazené očkování proti meningokokům skupiny B při zahájení očkování do konce 6. měsíce věku.