FAQ

Otázky a odpovědi

Na této stránce najdete nejčastější otázky a odpovědi spojené s problematikou očkování. Pokud máte další otázky, neváhejte se zeptat Vašeho lékaře.

Kde se nechat očkovat?

S žádostí o očkování před cestou můžete navštívit svého praktického lékaře, jakékoliv očkovací centrum, případně se obrátit na specialisty pro cestovní a tropickou medicínu nebo infekční kliniky.

Jsou očkování hrazená z pojištění?

Právními předpisy je určeno, která očkování spadají do skupiny plně hrazených očkování z veřejného zdravotního pojištění. O konkrétních podmínkách očkování se informujte u svého lékaře, lékaře vašeho dítěte nebo u zdravotní pojišťovny. U očkování nehrazených z veřejného zdravotního pojištění je také nutné počítat s cenou za aplikaci očkovací látky.

S jakým předstihem před cestou je nutné očkování?

Očkování, která jsou povinná při cestě do vybraných destinací, musejí být provedena s předstihem. Informujte se proto u svého lékaře co nejdříve před plánovanou cestou. Na očkování myslete včas - nejvyšší ochranu poskytne dokončené očkovací schéma, které může sestávat z více dávek.

Poskytuje očkování 100% ochranu?

Žádné očkování neposkytuje 100% ochranu, ale významnou měrou může přispět k preventivní ochraně vašeho zdraví. Proti některým onemocněním v současné době neexistují účinné léky a očkování může být jediným způsobem, jak se nemoci vyhnout.

Jak postupovat v případě povinných očkování?

Kontaktujte co nejdříve před cestou svého lékaře a informujte se o konkrétních podmínkách pro vaši cestu. V případě povinných očkování je nutné očkování provést s dostatečným předstihem a toto očkování mít při cestě vyznačeno v Mezinárodním očkovacím průkazu.