ONEMOCNĚNÍ

Klíšťová encefalitida

Česká republika dlouhodobě patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Klíšťová encefalitida je způsobena virem klíšťové encefalitidy, který je přenášen klíšťaty. K nákaze může výjimečně dojít i požitím tepelně nezpracovaného mléka či mléčných produktů infikovaného zvířete.

Onemocnění se nejprve projevuje příznaky podobnými chřipce, jako jsou únava, horečka, bolest hlavy, svalů a kloubů. Pokud onemocnění přejde do druhé fáze, jeho průběh bývá podstatně závažnější a již se projevuje postižení CNS. Mezi možné příznaky patří: silné bolesti hlavy, horečka, zvracení, světloplachost. Rozvíjí se poruchy vědomí, nervové obrny, poruchy spánku, paměti, dezorientace. Následuje tzv. meningeální dráždění - ztuhlost šíje a poté také příznaky encefalitidy - zánět mozku. Ve výjimečných prípadech může dojít i k úmrtí.

Po prodělané klíšťové encefalitidě mohou mít někteří pacienti celoživotní následky, jako jsou například chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, koncentrace, poruchy nálad, deprese.


V současné době se v České republice k očkování používají inaktivované vakcíny. Očkování se řadí mezi nepovinná. Pro osoby nad 50 let věku je plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Očkovat lze děti od 1 roku a dospělé osoby.