Žloutenka

Infekční žloutenka patří mezi infekční onemocnění způsobené viry, které napadají jaterní tkáň a způsobují zánět jater. Nakazit se můžete jak v podmínkách ČR, tak v rozvojových i rozvinutých zemích světa. Očkování je jednoduchý a účinný způsob ochrany proti nejrozšířenějším typům žloutenky A a B. Žloutenka A a B se může týkat každého, protože nakazit se je snadné a následky mohou být závažné.

Infekce ŽLOUTENKY TYPU A se nepozorovaně přenáší např. špinavýma rukama od osoby k osobě nebo nepřímými způsoby – potravinami nebo předměty, kterých se někdo před vámi dotkl. Žloutenka typu A se nedá přímo léčit žádnými léky, je při ní povinná hospitalizace a nutná dlouhodobá jaterní dieta.

ŽLOUTENKA TYPU B se přenáší tělními tekutinami – krví, spermatem či vaginálním sekretem. Virus žloutenky typu B je až 100× nakažlivější než virus HIV. Častým způsobem v rozvinutých zemích je nechráněný sexuální styk, onemocnět lze také nitrožilním podáváním drog nebo léků, při piercingu, zubařském nebo chirurgickém ošetření nebo transfuzí v zemích s vyšším výskytem onemocnění a horšími hygienickými podmínkami. V rozvojových zemích je nejčastějším způsobem přenos z matky na novorozence.

Očkování proti žloutence typu A nepatří v ČR mezi povinná očkování. Proti žloutence typu A se lze nechat očkovat například vakcínou Havrix, proti žloutence typu B vakcínou Engerix-B. Očkování proti žloutence typu B je součástí hexavakcíny. Proti oběma typům žloutenek je v ČR dostupná kombinovaná vakcína pro dospělé Twinrix Adult.

 

 

 

 

Vakcíny Havrix 720 Junior Monodose a Havrix 1440 proti žloutence typu A  jsou registrované léčivé přípravky, které nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci, dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalovém letáku přípravku. O očkování se poraďte s lékařem. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných. Vakcinační akce č. j.: 59391/2017-16/OVZ je schválena Ministerstvem zdravotnictví ČR.

 

Vakcína Engerix-B 10 mg a Engerix-B 20 mg injekční suspenze. Vakcína proti hepatitidě typu B je vázána na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění, kromě výjimek uvedených ve vyhlášce č.537/2006 v aktuálním platném znění. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci, dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalovém letáku přípravku. O očkování se poraďte s lékařem. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných. Vakcinační akce č. j.: 59391/2017-16/OVZ je schválena Ministerstvem zdravotnictví ČR.

 

Vakcína Twinrix Adult injekční suspenze. Vakcína Twinrix Adult proti hepatitidě typu A a hepatitidě typu B je vázána na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění, kromě výjimek uvedených ve vyhlášce č.537/2006 v aktuálním platném znění. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci, dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalovém letáku přípravku. O očkování se poraďte s lékařem. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných. Vakcinační akce č. j.: 59391/2017-16/OVZ je schválena Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Podívejte se také na:

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za vaši zpětnou vazbu - pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu cz.info@gsk.com.