Zarděnky

Zarděnky jsou v podstatě mírná choroba, při níž zhruba polovina nakažených lidí nemá žádné zjevné příznaky.

Zarděnky jsou v současnosti v České republice díky povinnému očkování poměrně vzácné. Nákaza zarděnkami v době těhotenství však může vést k vážným abnormalitám ve vývoji plodu. Děti s tzv. vrozeným zarděnkovým syndromem mají postižený sluch, zrak, mají srdeční a psychomotorické vady.

Pokud plánujete těhotenství, poraďte se s lékařem, zda je pro vás očkování proti zarděnkám vhodné. Očkování proti zarděnkám bylo v bývalém Československu zahájeno v roce 1982 u dívek ve věku 12 let. V současnosti by tedy naprostá většina žen plánujících těhotenství měla být proti zarděnkám očkována. Proti zarděnkám je možné užít například vakcínu Priorix nebo Priorix-Tetra.

 

 

 

Priorix je živá atenuovaná vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Vakcína je vázána na lékařský předpis a je v rámci plošného očkování plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje pod kůži, může se však podat též do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci, dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalovém letáku přípravku. O očkování se poraďte s lékařem. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných. Vakcinační akce č. j.: MZDR 59391/2017-14/OVZ je schválena Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Priorix-Tetra je živá atenuovaná vakcína proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám a planým neštovicím.  Vakcína Priorix-Tetra je vázána na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje pod kůži formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci, dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalovém letáku přípravku. O očkování se poraďte s lékařem. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných. Vakcinační akce č. j.: MZDR 59391/2017-14/OVZ je schválena Ministerstvem zdravotnictví ČR.

 

Podívejte se také na:

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za vaši zpětnou vazbu - pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu cz.info@gsk.com.