Spalničky

Spalničky jsou vysoce infekční onemocnění, které se vyznačuje horečkou, rýmou, kašlem a zánětem spojivek, poté následuje vyrážka. Spalničky mohou vést k vážným komplikacím, například k zápalu plic a méně často i k zánětu mozku.

Spalničky se v České republice vyskytují vzácně, ale přesto k případům jejich výskytu dochází. Nebezpečím nákazy jsou vysoce ohroženy všechny osoby, které nebyly očkovány, zejména děti a pracovníci ve zdravotnictví. U osob s chronickým onemocněním, dětí mladších 5 let a dospělých existuje zvýšené riziko komplikací spojených se spalničkami.

Očkování proti spalničkám je v České republice povinné. Očkuje se kombinovanou vakcínou, která pomáhá chránit proti příušnicím a zarděnkám, příp. na žádost rodičů vakcínou, která navíc pomáhá chránit i proti planým neštovicím. Proti spalničkám je možné užít například nehrazenou vakcínu Priorix nebo vakcínu Priorix-Tetra.

 

 

 

Priorix je živá atenuovaná vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Vakcína je vázána na lékařský předpis a je v rámci plošného očkování plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje pod kůži, může se však podat též do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci, dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalovém letáku přípravku. O očkování se poraďte s lékařem. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných. Vakcinační akce č. j.: MZDR 59391/2017-14/OVZ je schválena Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Priorix-Tetra je živá atenuovaná vakcína proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám a planým neštovicím.  Vakcína Priorix-Tetra je vázána na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje pod kůži formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci, dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalovém letáku přípravku. O očkování se poraďte s lékařem. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných. Vakcinační akce č. j.: MZDR 59391/2017-14/OVZ je schválena Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Podívejte se také na:

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za vaši zpětnou vazbu - pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu cz.info@gsk.com.