Rotaviry

Rotavirus je vysoce nakažlivý a riziku nákazy jsou vystaveny téměř všechny děti. Nejvyšší riziko nemoci hrozí dětem do 5 let věku. Rotavirus je nejběžnější příčinou vážné gastroenteritidy u kojenců a malých dětí.

Choroba se projevuje náhlým zvracením a následným průjmem. Příznaky se mohou pohybovat od mírného vodnatého průjmu až po silný dehydratující průjem doprovázený zvracením a horečkou.

Rotavirus se do těla dostává ústy, snadno se přenáší kontaminovanýma rukama nebo věcmi anebo kontaminovaným jídlem či vodou. V České republice je nákaza rotavirem častější v zimě a na jaře.

Očkování proti rotaviru se v České republice doporučuje všem zdravým kojencům. Jedná se o dobrovolné a nehrazené očkování. Proti rotavirům je možné užít například vakcínu Rotarix.

 

 

 

Vakcína Rotarix je vakcína pro prevenci rotavirových gastroenteritid, je vázána na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Vakcína se podává ústy, očkování provádí lékař. Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci, dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalovém letáku přípravku. O očkování se poraďte s lékařem. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných. Vakcinační akce č. j.: MZDR 59391/2017-10/OVZ je schválena Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Podívejte se také na:

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za vaši zpětnou vazbu - pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu cz.info@gsk.com.