Příušnice

Příušnice jsou obvykle mírné onemocnění a obyčejně se vyznačují zduřelými slinnými žlázami v oblasti krku, tváře a čelisti. K dalším příznakům mohou patřit horečka, bolesti svalů a ztráta chuti k jídlu. Nákaza příušnicemi během prvního trimestru těhotenství může způsobit samovolný potrat, avšak není spojována s vyšším rizikem výskytu vrozených vad.

Příušnice se v České republice i přes povinné očkování vyskytují a nejsou vzácné. Nebezpečím nákazy je potenciálně ohrožen každý, kdo příušnice neprodělal. Očkování riziko onemocnění významně snižuje.

Očkování dětí proti příušnicím je v České republice povinné. Očkuje se kombinovanou vakcínou, která pomáhá chránit rovněž proti spalničkám a zarděnkám, příp. na žádost rodičů vakcínou, která navíc chrání i proti planým neštovicím. Proti příušnicím je možné užít například vakcínu Priorix nebo vakcínu Priorix-Tetra.

 

 

 

Priorix je živá atenuovaná vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Vakcína je vázána na lékařský předpis a je v rámci plošného očkování plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje pod kůži, může se však podat též do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci, dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalovém letáku přípravku. O očkování se poraďte s lékařem. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných. Vakcinační akce č. j.: MZDR 59391/2017-14/OVZ je schválena Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Priorix-Tetra je živá atenuovaná vakcína proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám a planým neštovicím.  Vakcína Priorix-Tetra je vázána na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje pod kůži formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci, dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalovém letáku přípravku. O očkování se poraďte s lékařem. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných. Vakcinační akce č. j.: MZDR 59391/2017-14/OVZ je schválena Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Podívejte se také na:

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za vaši zpětnou vazbu - pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu cz.info@gsk.com.