Pneumokoková onemocnění

Pneumokokové infekce mohou být velmi závažné, zvláště pro malé děti. Mohou mít podobu zánětu středního ucha, zánětu vedlejších nosních dutin, zápalu plic, otravy krve a zánětu mozkových blan.

Pneumokoková infekce je častější u dětí ve věku do 5 let a u starších lidí. Pneumokok se šíří vzdušnou cestou, například při kašli. Děti se tak mohou velmi snadno nakazit od sourozenců, v jeslích nebo školkách. Onemocnění způsobené pneumokokem obvykle propuká v okamžiku, kdy je imunita dítěte oslabena. Pneumokoky jsou totiž často přítomny u zdravých dětí i dospělých, aniž by jim způsobovaly jakékoliv zdravotní komplikace.

Očkování proti pneumokokům je v České republice u kojenců hrazené a až na vybrané skupiny obyvatel dobrovolné. Proti pneumokokovému onemocnění v rámci hrazeného nepovinného očkování dětí je možné užít například vakcínu Synflorix. Očkování 13-valentní vakcínou proti pneumokokům je plně hrazeno osobám nad 65 let věku.

 

 

 

Vakcína Synflorix je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Vakcína je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění, pokud všechny dávky byly aplikovány do sedmého měsíce věku pojištěnce; hrazené je též přeočkování provedené do patnáctého měsíce věku pojištěnce; hrazené je dále i očkování provedené po uplynutí těchto lhůt, pokud došlo k odložení aplikace jedné nebo více dávek z důvodu zdravotního stavu pojištěnce. Vakcína pomáhá chránit proti vybraným častým a nebezpečným typům pneumokoku. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalovém letáku přípravku. Zeptejte se svého dětského lékaře. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných. Vakcinační akce č. j.: MZDR 59391/2017-18/OVZ pro vakcínu Synflorix je schválena Ministerstvem zdravotnictví ČR. 

Podívejte se také na:

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za vaši zpětnou vazbu - pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu cz.info@gsk.com.