Plané neštovice

Plané neštovice u zdravých dětí obvykle způsobují jen mírné onemocnění, avšak u dospělých může být průběh závažný a u lidí kteréhokoliv věku může způsobit vážné komplikace. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, které se projevuje jako červené svědivé pupínky měnící se v puchýřky po celém těle.

Po infekci zůstává virus „ukrytý“ v těle dané osoby po celý život a může se aktivovat o mnoho let později a způsobit pásový opar (herpes zoster). Pásový opar se může vyskytnout v kterémkoliv věku, ale je obvyklejší u starších dospělých lidí a u osob s oslabeným imunitním systémem.

 

Virus se šíří kapénkovou infekcí nebo kontaktním způsobem. Pokud plánujete těhotenství, poraďte se, prosím, zda je pro vás očkování proti planým neštovicím vhodné. Proti planým neštovicím je možné užít například vakcínu Varilrix.

 

 

Varilrix je živá atenuovaná vakcína proti planým neštovicím. Vakcína Varilrix je vázána na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje pod kůži formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci, dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalovém letáku přípravku. O očkování se poraďte s lékařem. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných. Vakcinační akce č. j.: MZDR 59391/2017-10/OVZ  je schválena Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Podívejte se také na:

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za vaši zpětnou vazbu - pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu cz.info@gsk.com.