Klíšťová encefalitida

Česká republika je dlouhodobě zemí s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Klíšťová encefalitida je způsobena  virem klíšťové encefalitidy, který je přenášen klíšťaty. K nákaze může výjimečně dojít i požitím tepelně nezpracovaného mléka či mléčných produktů infikovaného zvířete.

Onemocnění se nejprve projevuje příznaky podobnými chřipce jako jsou únava, horečka, bolest hlavy, svalů a kloubů. Pokud onemocnění přejde do druhé fáze, jeho průběh bývá podstatně závažnější a již se projevuje postižení CNS. Probíhá s horečkou, bolestí hlavy, světloplachostí, třesavkou, pocitem na zvracení i zvracením. Následuje tzv. meningeální dráždění - ztuhlost šíje a poté také příznaky encefalitidy - zánět mozku.

Někteří pacienti mohou být trvale postiženi obrnou jedné horní končetiny, chronickými bolestmi hlavy, poruchou schopnosti soustředění, sníženou výkonností a depresí, což snižuje jejich kvalitu života. Ve výjimečných případech může dojít i k úmrtí.

Chránit očkováním je možné již děti od 1 roku a dospělé osoby. V současné době se v České republice k očkování používají inaktivované vakcíny, např. Encepur. Očkování je nepovinné a nehrazené z veřejného zdravotního pojištění.

 

 

 

Vakcína Encepur je registrovaný léčivý přípravek pro prevenci klíšťové encefalitidy vázáný na lékařský předpis. Vakcína není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci, dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalovém letáku přípravku. O očkování se poraďte s lékařem. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných. Vakcinační akce č. j.: MZDR 59391/2017-13/OVZ je schválena Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Podívejte se také na:

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za vaši zpětnou vazbu - pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu cz.info@gsk.com.