HPV

Rakovina děložního čípku je velmi závažné onemocnění, které je způsobeno lidským papillomavirem (HPV). Tento virus se přenáší zejména sexuálním stykem, ale například i dotykem kůže v genitální oblasti, pohlavní styk není bezpodmínečně nutný. Ani kondom plně nechrání před přenosem HPV infekce. Virus je také asociován s rakovinou anu (řiti).

V ČR patří rakovina děložního čípku společně s rakovinou prsu, tlustého střeva, plic a dělohy mezi nejčastější zhoubné nádory u žen. Česká republika patří v rámci Evropské unie k zemím s nejvyšším výskytem rakoviny děložního čípku a čím dál častěji se navíc toto onemocnění vyskytuje u mladších dívek a žen.

Infekce virem HPV často nemá žádné pozorovatelné příznaky a může ji odhalit až gynekologické vyšetření. Pokud není problém včas odhalen, mohou se přednádorové změny rozvinout až do stadia zhoubného nádoru (rakoviny děložního čípku či rakoviny vulvy, vagíny nebo řiti).

Proti HPV je možné očkovat například vakcínou Cervarix. Očkování vakcínou Cervarix proti rakovině děložního čípku je hrazeno zdravotními pojišťovnami, a to pro všechny 13leté dívky a chlapce.

 

 

 

Cervarix injekční suspenze, vakcína proti lidskému papilomaviru (HPV typy 16, 18), je vázána na lékařský předpis a s výjimkou úhrady pro 13leté dle novely zákona č. 48/1997 Sb. není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci, dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalovém letáku přípravku. O očkování se poraďte s lékařem. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných. Vakcinační akce č. j.: 59391/2017-12/OVZ  je schválena Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Podívejte se také na:

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za vaši zpětnou vazbu - pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu cz.info@gsk.com.