Černý kašel

Černý kašel je v České republice opět na vzestupu, kdy se pohybuje na úrovni výskytu v 60. letech 20. století, cyklicky se vrací. Jedná se přitom o vysoce infekční onemocnění dýchacích cest způsobené bakterií Bordetella pertussis, která se přenáší kapénkovou infekcí.

Typickým znakem tohoto onemocnění jsou opakované záchvaty kašle následované zajíkavým nádechem, často provázené zvracením. K vysilujícím záchvatům dusivého kašle se může přidružit zápal plic, křeče, v krajním případě může dojít až k poškození mozku nebo selhání krevního oběhu.

Nejvíce jsou černým kašlem ohroženi novorozenci a kojenci, kteří nejsou ještě plně chráněni očkováním. Onemocnění ale může ohrožovat lidi všech věkových kategorií a během dospělosti se doporučuje přeočkování.

U dospělých může černý kašel probíhat atypicky v podobě mírného nachlazení. Ti pak mohou tuto nemoc snadno šířit, aniž by o tom věděli. Zkontrolovat aktuálnost očkování proti černému kašli by si proto měli zejména ti, kteří plánují rodinu nebo se pohybují v blízkosti novorozenců.

Očkování dětí je v ČR plošné. Základní očkování probíhá přibližně do půl roku věku, přeočkovává se pak v roce, v 5 a 10 letech.

Podívejte se také na:

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za vaši zpětnou vazbu - pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu cz.info@gsk.com.